Z Kuşağını Online Etkinlik Platformunda Aktif Tutmanın 5 Yolu

29/11/2020
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Online etkinlik platformları, etkileşimleri ile değerlendirilir.

Online etkinlik platformları, etkileşimleri ile değerlendirilir. Etkileşim konusunda büyük bir potansiyel barındıran Z kuşağını bu platformlarda aktif tutmak kolay değil! Şöyle ki; günümüzdeki organizasyonların iş gücünün büyük bir kısmını Y ve Z kuşakları oluşturuyor. Hızlı, bilgili ve sabırsızlar… Ellerindeki fazla bilgiyle ve fazla seçenekle daha zor memnun oluyorlar ve daha kolay kaybediliyorlar.

Online happy hours, kahve sohbeti, oyun gecesi, hatta doğum günü partisi ve düğünlere rahatlıkla geçiş yapabiliyorlar; sanal etkinlikleri destekliyorlar, online programlara katılıyorlar. Z kuşağı için kusursuz bir sanal tecrübe sağlamak için birçok faktörün aynı anda uygulanması gerekiyor. En iyi üyelik yönetimi yazılımına sahip olmak bile yeterli olmayacaktır. Daha fazlası olmalı; çünkü onlar daha fazlasını istiyor!

Peki, Y ve Z kuşaklarını online etkinlik platformlarında nasıl tutabilirsiniz. Sanal etkinlik platformlarına yeni nesli nasıl çekebilirsiniz. İşte Z kuşağını online üyelik platformunda aktif tutmanın 5 yolu…

1. Yenilikçi Buz Kırıcı Etkinliklerle Başlayın

Göz açıp kapayıncaya kadar sıkılabilen bir kuşakla karşı karşıyayız. Bu yüzden bir etkinliğin sonrasında neler olacağını merak etmelerini sağlayacak, heyecanlı bir etkinlikle başlamak oldukça önemli bir hale geliyor.

Buz kırıcı etkinliklerle başlamak her zaman iyi bir fikirdir! Katılımcılarınızın birbirleriyle kaynaşması için oldukça yardımcı olur. Ayrıca, etkinliğinizin hızlı bir şekilde başlamasını sağlarlar ve online üye platformunuza enerji verirler.

Peki, buz kırıcı etkinlikler neler olabilir?

İsmin ne?: Katılımcıların birbirleriyle ilk kez karşılaştığı bir grupta herkesin birbiriyle tanışması için eğlenceli bir yol olabilir. Burada katılımcılarınızdan isimlerini direkt olarak söylemeleri veya kendilerini sade bir şekilde tanıtmaları yerine isimlerine dair ipuçları vermelerini isteyebilirsiniz.

Örneğin; ismi “Mark” olan birisi, “Facebook CEO’su ile aynı isme sahibim.” diyebilir veya ismi “Brad” olan birisi, “Angelina Jolie’nin eski eşi ünlü Hollywood aktörüyle adaşım.” şeklinde iyi bir ipucu verebilir. Katılımcılar ayrıca isimlerinde boşluklar bırakarak diğer katılımcıların tahmin etmelerini de isteyebilir. Örneğin, “Kemal” isimli birisi ismini “K_M_L” olarak yazabilir.

Bu, katılımcıların birbirlerine dair merakını artırır; ayrıca, isimlerini hatırlamaları için de faydalı olur. Yanlış tahminler ve nadir bulunan isimlerin yol açacağı tebessümler ve kahkahalar da cabası…

Gerçek mi yalan mı?: Hepimiz hayatımızda “Doğruluk mu cesaret mi?” oyununu mutlaka oynamışızdır. Bu oyunun herkesin sırlarını ortaya çıkardığından haberdarızdır. Fakat önereceğimiz oyun, katılımcıların birbirleriyle kaynaşmalarını sağlayacak “Gerçek mi yalan mı?” oyunu…

Herkes bir kağıda kendileri hakkında bir gerçek bir de yalan şeyler yazar. Daha sonra kağıtta yazdıklarını diğerleriyle paylaşır ve katılımcılar hangisinin gerçek hangisinin yalan olduğunu tahmin etmeye çalışır.

Buradaki amaç, gruptakilerin kendilerini dışarıya açmaları ve sonucunda birbirleri hakkında bir şeyler öğrenmeleridir. Böylece online üye platformu, sanal olarak güçlü bağların ve bağlantıların kurulduğu bir yer haline gelecektir.

2. Karşılama Sayfasını Avantajlı Kullanın

Eğer en iyi online üyelik platformu yönetim yazılımı kullanıyorsanız, muhtemelen Facebook’taki “Timeline” ile eşdeğer bir “Duvar” veya “Karşılama Sayfası” olacaktır. Bu alanı, olabildiğince eğlenceli etkinliklerle donatmaya özen gösterin; çünkü katılımcıların uzun ve yoğun bir oturumdan sonra bakacakları yer orası olacaktır.

Küçük online etkinlikler için katılımcıların sanal bir arka plan önünde ekran görüntülerini paylaştıkları “Sanal Arka Plan Yarışması” düzenleyebilirsiniz. En ilginç sanal arka plana sahip olan katılımcı puanlarla, sanal kupalarla veya rozetlerle ödüllendirilebilir.

Başka bir yaratıcı yarışmayı ise, katılımcılara etkinliğinize nereden nasıl katıldıklarını sorarak düzenleyebilirsiniz. Katılımcıların kendi katılımlarının en iyisi görünmesi için harcadıkları çabayı, yaratıcılıklarını görünce inanamazsınız. Kimi dizüstü bilgisayarının üstüne evcil hayvanını koyar, kimi ise kendini tamamen bahçeye taşır. En yaratıcı ve özgün katılım haline sahip kişi yarışmayı kazanır.

3. İlgi Uyandıran İçerik Koymaya Dikkat Edin

Etkinliğiniz en iyi yazılımla yönetiliyor olsa bile içeriğin sorumluluğu sizde yani organizatördedir. İçeriğiniz, etkinliğinizin kalbidir. Katılımcıları etkinliğinize katılmaya ikna etmek ve etkinlik boyunca oldukları yerde kalmalarını sağlamak için koyacağınız içerikler net, anlaşılır ve yaratıcı olmalıdır.

PowerPoint sunumları yaparken fontların, görsellerin ve genel görünümün canlı ve ilgi çekici olduğundan emin olun. Oturumlar arasına GIF veya videolar ekleyin. Grafikler ve iyi video kalitesi, katılımcılarınızın iyi bir sanal tecrübe edinmelerini sağlayacaktır.

İçeriğinizi tamamlamak için iyi kameralar, arka fonlar, iyi mikrofonlar kullanın ve PowerPointlerin kalitesini arttırın. Bunları yapın ve online katılımcı etkileşiminin nasıl arttığını görün!

4. Oyunlaştırın

Oyunları kim sevmez ki? Katılımcılarınızın ilgilerini etkinliğinize çekmek için online üye platformunuzun Gamification (Oyunlaştırma) bölümünün iyi kullanılması gerekmektedir.

İşte bunu yapabileceğiniz iki yol:

Genel kültür testi: Bütün katılımcılarınıza spor, film, yemek ve farklı konular hakkında sorular sorduğunuz bir genel kültür testi yapabilirsiniz. Soruları katılımcılarınızın ilgi alanlarını tahmin ederek (yaş, konum, meslek vb. bilgiler üzerinden) oluşturmanız gerekecektir. Ayrıca, etkinlik veya konferansın temasıyla alakalı sorular da sorabilirsiniz.

Anketler: Heyecanlı anketlere katıldığınız oldu mu? Evet, yaratıcılığınızı kullandığınızda anketler bile heyecanlı hale getirilebilir.

Bazı ilgi çekici anket konuları:

  • Hangi süper güce sahip olmak isterdiniz?
  • Yemeğe çıkmak istediğiniz bir ünlü?
  • İşinizle alakalı en havalı şey nedir?

Ayrıca, odak noktasında görsel olan bir soru sorduğunuz görsel anketler de yapabilirsiniz. Katılımcılar bu görseli ekranlarında gördükleri zaman o noktayı işaretleyebilirler. Böylece katılımcı yanıtlarının ısı haritası oluşmuş olur.

5. Online Etkinlikte Küçük Zaferleri Kutlayın

En iyi online etkinlik yönetim yazılımına mı sahipsiniz? Eğer herhangi bir kutlama etkinliği yoksa o bile sıkıcı gelebilir. Etkinlik oyunları bittikten sonra kazananlar ödüllerini alırken zaferlerini kutlamak için yaratıcı bir yol düşünün. Onları kupon, hediye kartları gibi ödüllerle ödül yağmuruna tutabilir veya karşılama sayfasına fotoğraflarını koyabilirsiniz.

Herkes övgü almaktan hoşlanır. En ufak şekilde olsa bile bunu yaptığınızdan emin olun. Bu şekilde katılımcılarınız online etkinlik sonrası mutlu bir şekilde ayrılırlar.

Sonuç olarak;

Z kuşağını etkinliklere bağlamanın yolu etkileyici, unutulmaz bir tecrübe yaratmaktan geçiyor. Yaratıcılığınızı kullanarak bunun birçok yolunu bulabilirsiniz. Sanal buluşma platformunuza yaratıcı fikirler ekleyerek neyin işe yaradığına ve neyin işe yaramadığına bakın. Mutlaka bir yolunu bulacaksınız!

Eğer ki bir online etkinlik düzenlemeyi düşünüyorsanız, nereye geleceğinizi elbette biliyorsunuz! Focus on Event’in sanal etkinlik platformuna göz atmak ve platformun nasıl çalıştığını görmek için “Demo Talep Et” kısmından istekte bulunun! Hayal kırıklığına uğramayacağınıza emin olabilirsiniz!

Etkinlik Sektörüyle ilgili en son güncellemeleri almak için abone olun.