Sanal Etkinlik Başarısını Ölçmek İçin 8 Anahtar Performans Göstergesi

24/11/2020
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Etkinlik teknolojisinin sanal etkinlik platformları aracılığı ile sanal teknolojiye geçtiği bu dönemde etkinlik başarısı hala merkezkaç kuvvetidir.

Etkinlik teknolojisinin sanal etkinlik platformları aracılığı ile sanal teknolojiye geçtiği bu dönemde etkinlik başarısı hala merkezkaç kuvvetidir. Peki, sanal bir etkinliğin başarısı nasıl ölçülür? Sanal etkinliğin başarısını etkileyen faktörler nelerdir? İşte cevapları…

Yüz yüze veya sanal bir etkinliğin başarısının ölçümünde analitik önemli bir rol oynar. Organizatörlerin bütçeyi, etkileşimi, araçları ve yatırımları anlamaları ve bunlara göre gerekli düzenlemeleri yapmaları için etkinlik verisi toplamak ve verileri analiz etmek çok önemlidir. Sanal etkinlik başarısını ölçmenin birçok yönü vardır. Hepsi de etkinlik verileri ile doğrudan bağlantılıdır.

Bir sanal etkinliğin başarısını ölçerken göz önünde bulunduracak birçok faktör ve ölçü vardır. Bunlardan en temeli katılımdır; fakat katılım öncesi ve katılım sonrası ne olacak? İşte sanal etkinlik başarısını ölçecek Anahtar Performans Göstergeleri;

1. Etkinlik Kayıtları

Kayıt sayısı, sanal etkinlikleri analiz etmek için her zaman iyi bir başlangıç noktasıdır. Kaç kişinin kayıt olduğu ve bunlardan kaçının etkinliğe katıldığı sanal etkinlik platformunda görülebilir. Ayrıca, verileri demografik, yaş grupları gibi filtrelemelerle segmentlere ayırabilirsiniz.

Bu veriler, organizatörlerin satış ve pazarlama stratejilerini daha fazla katılım için en uygun hale getirmelerini de sağlar. En fazla kaydın ve ilginin hangi gün, hangi saat, hangi ayda olduğunu bilmek, gelecek hedeflerinizi ona göre ayarlamanızı ve bu hedeflere ulaşmanızı sağlar.

2. Sanal Etkinlik Katılımı

Bir etkinlik organizatörü olarak sanal bir konferans düzenleme amacınız nedir? Sadece insanların kayıt olmasını sağlamak mı yoksa katılımcılarınız için ilgi çekici ve etkileyici bir etkinlik yaratmak mı? Katılımcı ilgilenmiyorsa sanal konferansınız büyük bir başarısızlıktır!

Katılımcı sayısını en üst seviyeye getirmek için gerekli önlemleri alın. Bunu sanal konferans platformunda ve gamification ve yarışma modüllerini kullanarak başarabilirsiniz.

Bu özellikler işe yarar mı? Kesinlikle! Bu, katılımcıların bütün dikkatini etkinliğe vermelerini sağlamakla birlikte sizde de gözle görülür farklar yaratacaktır. Etkinliğinizin yatırım getirisini ölçmek için çok iyi anahtar performans göstergeleridir. Sizce de, bir sonraki sanal etkinliğiniz için harika bir eklenti değil mi?

3. Katılımcıyı Tutma

Sanal etkinlik mi düzenliyorsunuz? Etkinliğin yatırım getirisini ölçmek için en can alıcı anahtar performans göstergesi nedir? Bu sorunun cevabı; katılımcıyı tutmaktır! Aklınızda bulunsun, etkinliğiniz tek seferlik bir şey değil; eğer öyleyse bile bütün firmalar, organizatörler, katılımcılar ve sponsorlar sonuç ve dönüşümleri görmek isteyeceklerdir. Güncel kalmak için kaç katılımcının ilk kez katıldığını takip etmek önemlidir. Bu, sanal etkinlik katılımcılarının kaçında etki yaptığına dair genel bir taslak oluşturacaktır. Buna ek olarak, katılımcılar için en azından ne kadar kişiye öncülük ettiklerini öğrenmeleri büyük önem taşıyacaktır.

Bütün bu verileri bir platformdan elde etmeniz mümkün. Evet, sponsorlara ve sergicilere tek tek stantlarının ne kadar başarılı olduğunu sormanız gerekmiyor. Sanal etkinlik platformunda kontrol paneline gidin. Ve İşte! Yeniden katılanlara dair bütün ölçülere sahipsiniz.

Katılımcıların tekrar katılımını sağlamak için sanal etkinlik uzun oturumlar yerine canlı soru-cevap, tartışma ve ara oturumlar kullanılarak daha ilgi çekici hale getirilebilir. Başarınız kitlenizin ne kadar memnun kaldığı ile ölçülür! Onlar açısından salt belleği artırır ve sanal etkinliğinizin destekçileri olurlar.

4. İnternet Sitesi Ziyaretleri

Sanal etkinlik veya fiziksel alanda yüz yüze bir konferans için yatırım getirisini ölçerken kullanılan en yaygın anahtar performans göstergelerinden biri internet sitesi ziyaretleridir. Sanal etkinlik yazılımı platformu ile işbirliği yaparak bir etkinlik sitesi oluşturuyorsanız, analizi aracın kendisinden elde edebilirsiniz. Öyle değilse bile eğer önceden var olan bir internet sitesi kullanıyorsanız, Google Analytics kullanarak bir internet sitesinin trafiğini ölçebilirsiniz.

Peki, internet siteniz üzerinden kayıt sayısını arttırmak için kullanabileceğiniz elementler nelerdir?

  • İyi tasarlanmış bir karşılama sayfası
  • Mükemmel UI (kullanıcı arayüzü) / UX (kullanıcı deneyimi)
  • İlgi çekici eylem çağrıları
  • Detay odaklı sayfa
  • … ve daha fazlası…

5. Uygulama Ziyaretleri

Günümüzde sanal etkinlik uygulamaları mağazadaki herhangi bir uygulama kadar popülerdir. Birçok etkinlik düzenleyicisi ve teknoloji meraklısı, yıllık etkinlikleri, çalışan etkileşim etkinlikleri ve daha fazlası için etkinlik uygulamaları oluşturmuşlardır. İndirme sayısı, özellikle her şeyin sanal olduğu bir etkinlik için iyi bir ölçü olabilir ve uygulamalar insanların katılmalarını sağlamak için kullanışlıdır.

6. E-posta Kampanyaları

E-posta kampanyaları, hedef kitlenizle ve katılımcılarla etkinlik öncesinde, esnasında ve sonrasında iletişime geçmenizin harika bir yoludur. Neredeyse bütün e-posta platformları, e-postaların performansını, tıklanma oranı, açılma oranı ve abonelikten çıkma oranı gibi ölçülerle ölçmenize olanak sağlar. Ancak e-posta platformlarının bedava sürümlerini kullanarak toplu mesaj atarken sınırlandırmalar vardır. İşinizi kolaylaştırmak, zamandan ve paradan tasarruf etmek için sanal etkinlik platformuna etkinlik pazarlama eklentisi eklemeyi tercih edebilirsiniz.

Bu kararı almanın faydalarından biri katılımcı sayısından başlayarak, kayıt, uygulama indirmeleri ve posta listelerine kadar bütün verilere sahip olmanızdır. Ayrıca, katılımcılarınızı filtreleyerek kişiye özel e-postalar yollayabilirsiniz. E-posta kampanyalarından edindikleriniz, katılımcılarınızla anlamlı bağlantılar ve ilişkiler kurmanızda şüphesiz yardımcı olacaktır.

7. Etkinlik Anketi ve Geri Bildirimi

Konferansın düzenlendiği sanal etkinlik platformu üzerinden katılımcılardan, oturum sonrası ve etkinlik sonrası geri bildirim alabilirsiniz. Bu, etkinlik sonrası basit bir anket olabilir, ara oturum bittikten sonra yapılabilir veya bire bir toplantılar sonrasında yapılabilir.

Geri bildirimler, sanal etkinlik başarısını ölçmek için en iyi anahtar performans göstergelerindendir. Nedenini soruyor olabilirsiniz; çünkü geri bildirim kişiseldir ve gerçek tecrübelerin sonucudur. Geri bildirimleri gelecek oturumların ve etkinliklerin performansını arttırmak için kullanabilirsiniz.

8. Sosyal Medya Ölçümleri

Sosyal medya ölçümleri, sanal etkinlik başarısını ölçmeye önemli katkıda bulunur. Etkinliğinizi sosyal medya kanalları üzerinden tanıtmalısınız ki aktiviteleri kolay bir şekilde ölçmeniz kolaylaşsın. Hangi gönderinin en iyi etkileşimi aldığına dikkat edin ve hedef kitlenin ilgisini çekmek için onun tanıtımını yapın.

Sanal konferansınızın sosyal duvarlarına, sosyal kanalları ve hashtagleri entegre etmeye çalışın. Katılımcılar aktiviteleri kolaylıkla görüntüleyebilir ve aktivitelere katılabilir. Etkileşimi arttırmak için teşekkürlerinizi ve selamlarınızı gönderin. Kitlenizi övün ve herhangi bir şikayet olursa sorunları aktif bir şekilde çözmeye çalışın.

Etkileşim ölçüleri gibi ölçüleri takip edin. Beğeniler, yorumlar ve paylaşımlar. Ayrıca Farkındalık ölçüleri. İzleme süresi, izlenme sayısı, izleyici sayısı, en yüksek izleyici sayısı vb. Gönderilere gelen tepkilere, beğenilere, paylaşımlara ve retweet’lere bakın. Bu şekilde gönderinin kitlenin ne kadar hoşuna gittiğini görebilirsiniz.

Son olarak başka bir önemli nokta da elde edilen gelirdir. Elde edilen gelir, sanal etkinliklerinizin ve konferanslarınızın başarısını ölçmek için en büyük ölçüdür. Bilet satışı, sponsorluklar, toplanan fon ve diğerlerinden elde edilen geliri hesaplayarak yatırım getirisini finansal yoldan değerlendirebilirsiniz. Bilet satışı ve bilgiler sanal etkinlik platformunun gösterge panelinden kolaylıkla elde edilebilir.

Birçok online etkinlik platformu, katılımcı sayısına göre biletleri hesaplar, hatta bilet fiyatlarını belirler.  İlk sanal etkinlikte yeteri kadar gelir elde edemediyseniz hevesiniz kırılmasın, bu ipuçları sayesinde yatırım getirisini hesaplarken ve tanıtım yaparken doğru tercihleri yapacaksınız.

Peki, bu ipuçları bir sanal etkinlik yatırım getirisini hesaplarken ve değerlendirirken yararlı mıdır?

Sanal etkinlikler hakkında Sormak istedikleriniz için info@foevent.com üzerinden bize ulaşabilirsiniz!

Etkinlik Sektörüyle ilgili en son güncellemeleri almak için abone olun.