Pandemi Sonrası Ticari Fuarlar ve Online Etkinlikler

21/12/2020
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
2020 yılında düzenlenmesi planlanan birçok ticari fuarlar ve etkinlik 2021 yılına ertelendi.

Koronavirüs (Covid-19) global iş dünyasında birçok firma ve kurum üzerinde büyük bir etkiye sebep oldu. Fiziksel teması ve iletişimi sınırlamaya yönelik adımlar nedeniyle büyük ölçekte birçok etkinlik ve ticari fuarlar iptal edildi. Fakat bu iptaller birçok endüstriye milyonlarca liraya mal oluyor. Pandemi sonrası geleceğe dair hala birçok belirsizlik bulunuyor. Ancak gelecekteki ticaret fuarlara ve etkinliklere hazırlanmak için yapabilecek bazı şeyler var!

Acil Durum Planları Yapın!

2020 yılında düzenlenmesi planlanan birçok ticari fuarlar ve etkinlik 2021 yılına ertelendi. Bunun üzerine birçok işletme, virüs hakkında bu kadar belirsizlik varken etkinlikler hakkında söz vermekte kararsız kaldı. Ticaret bir fuar planlarken zaman ve para harcayıp, bir pandemi dalgası ile karşılaşma ihtimali firmalar için oldukça göz korkutucu!

Pandemi sonrası ticari fuarlar ve etkinlikler için bir acil durum planı yapmak artık şart oldu. Eğer bir etkinlik organize ediyorsanız bunu online bir ortama nasıl döndüreceğinizi düşünün ve kesinleştikten sonra planınızı katılımcılara aktarın. Önümüzdeki yıllar boyunca sürekli olarak sosyal mesafe protokollerine uyacak bir mekan bulmaya bakın.

Bunun yanında mekan işletmecileri işletmelerin karşılaştığı sorunlarla mücadele etmek durumunda olacaklar. Bu sebeple işletmeler mekan işletmecilerinin tavsiyelerine uyarak, güvenli ve sağlıklı bir etkinlik düzenleyebilir.

Ticaret fuarlar ve etkinlikleri, 2021 yılında ve sonraki yıllarda yapılabilecek olsa da artık etkinlikler eskisi gibi olmayacak! Sosyal mesafe önlemleri, hıfzıssıhha protokolleri ve maskeler programların ayrılmaz parçaları olacak. Bu protokollerin maliyetleri büyük ihtimalle katılımcıların üzerinde olacak.

Bu sebeple fiziksel etkinlik planlayan işletmeler, şimdiden zemin çıkartmaları, plastik koruyucular ve el dezenfekte istasyonu stantları ürünler için maliyet planlamaları yapmalıdır. Bu ürünlerin mekana nakledilmesi ve konumdan taşınması gibi masrafları öngörülmelidir.

Ticaret fuarlar için ayrılan bütçeye tekrar göz atılmalıdır. Ayrılan fonun bir miktarı önlemler için yeniden tahsis edilebilir. Bu markayı sergilemek için yeni bir fırsattır.

Ticari Fuarlar İçin Online Kalın!

Online etkinlikler Covid-19 süresince boşluğu doldurmak açısından faydalı oldu; fakat birçok kişi sanal etkinliklerin yüz yüze etkinliklere oranla daha az merak uyandırdığı görüşünde. En büyük zorluk, satış sürecinin önemli bir kısmı olan ürünleri ve insanları daha yakından görememek ve onlarla etkileşime geçememek!

Ancak birçok işletme online etkinliklerin değerini fark etti ve ticari fuarlar ve etkinliklerini tamamen bu formata geçirme kararı aldı. Online’a geçmenin en büyük faydalarından biri ulaşılabilirliğin artırmasıdır.

Önceden bütçe kısıtlamaları nedeniyle temsilci gönderemeyen işletmeler artık bu konuda daha fazla özgürlüğe sahip. Online etkinlik düzenlemek, daha az masraf ve daha fazla katılım oranına denk gelebilir.

İşletmenizin önemli paydaşlarıyla görüşerek sanal etkinliklerin faydaları ve zararları değerlendirilmelidir. Bunu, yüz yüze ticaret etkinliklere katıldığınızda canlı yayın teknolojisiyle bir temsilci göndererek başarabilirsiniz. Pandemi geçse bile, sanal etkinliklerin işletmenin etkinli planlarının geleceği olduğu hesaba katılmalıdır. Covid-19’un uzun vadede etkinlikler için ne anlama geldiğini kimse bilmiyor. Bilinen tek şey; bu sürece adapte olup gelişen işletmeleri pandemi sonrası dönemde de burada göreceğimiz!

Etkinlik Sektörüyle ilgili en son güncellemeleri almak için abone olun.