Online Etkinlik Tanıtmak İçin Instagram’ı Etkili Kullanmanın Yolları

13/12/2020
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Online etkilik ve hibrit etkinlik organizasyonlarını tanıtırken Instagram Hikayeleri (Story) kullanmak için birçok sebep var!

Online etkinlik ve hibrit etkinlik organizasyonlarını tanıtırken Instagram Hikayeleri (Story) kullanmak için birçok sebep var! Ama ilk olarak Instagram hakkındaki gerçeklere ve bazı verilere göz atalım!

Instagram, dünyanın en popüler sosyal ağ platformlarından biridir. Günlük 250 milyon aktif kullanıcı ile rakiplerini geride bırakmıştır. Bu sebeple Instagram Hikaye, aktif bir kitleye online etkinlik tanıtmak için ideal bir alan olarak göze çarpıyor.

Story ya da hikayeler, hibrit ya da online etkinlik tanıtımı yapmayı sağlar. Ayrıca, hedef kitleye etkinlikte ne olup bittiğine dair bir fikir verir. Böylece kitlelerde etkinliği “kaçırma” korkusu oluşturarak, sürekli ne olduğunu merak etmelerini sağlamak mümkündür. Peki, Instagram’da online etkinlik tanıtımı nasıl yapılır?

Etkinlikten Farklı Görüntüler Paylaşın!

Instagram’da işletme hesabınız varsa, Hikayelerinizdeki katılım segmentini entegre ederek, özel bir hedef kitle oluşturarak, daha sonra kişiye özel reklamlarda kullanabilirsiniz. Ayrıca, paylaşım içeriği ile bir şekilde etkileşime girmiş kullanıcıları ayırarak, gelecekte onları IG reklamlarıyla hedef alabilirsiniz.

  • En ilgi çekici görüntü

Online ya da hibrit etkinliğin nasıl görünmesini ve ne hissettirmesini istersiniz? Çekici görüntüler, harika bir özettir. En can alıcı görüntüleri seçerek, etkinliğinizin etkisini artırabilirsiniz.

  • Sahne arkası görüntüleri

Anlık fotoğraf veya boomerang paylaşmaktan çekinmeyin! Daha sonra bunları “öne çıkanlar” alanına eklemeyi tercih edebilirsiniz.

  • Tepki görüntüleri

Katılımcılarınız etkinlikte aktifken neden onları göstermeyesiniz ki? Önceden planlama yapmanız gerekebilir; fakat insanlar iyi zaman geçiriyorsa platformda görünmek hoşlarına gidecektir. Bu görüntüleri online etkinlik platformunda paylaşabilirsiniz.

  • Etiketlenen görüntülerin “repost” edilmesi

Bu tarz görüntüler harikadır; fakat katılımcıların kendi hesaplarında paylaştıkları içeriklerden daha iyisi olamaz. Bu noktada IG Hikayeler’in “repost” özelliği en büyük yardımcınız olacak!

Hikayeler İçin Ayrı Bir “Öne Çıkanlar” Albümü Oluşturun!

Eğer düzenli olarak online etkinlik düzenliyorsanız, bunu sosyal medya takipçilerinize ve ziyaretçilerinize duyurmak güzel bir fikirdir. “Öne Çıkanlar” alamı, biyografinin hemen altında çıktığından, insanların etkinlikleriniz hakkında bilgi edinmesini kolaylaştırır.

Hikayenize Kısa Video Selfieler Ekleyin!

Daha fazla etkileşim almak ve hedef kitlenizle daha iyi iletişime geçmek istiyorsanız, yüzünüzü göstermekten çekinmemelisiniz! Video selfieler, olası katılımcıların ilgisini çekmek ve onlarla yakın bir bağ kurmak için iyi bir yoludur.

Bu video selfieler bir noktaya değinmek için kullanılabilir; ayrıca, yukarı kaydırarak insanların etkinliklere online kayıt olmalarını sağlayacak şekilde de optimize edebilirsiniz. Aynı zamanda, bir şey hakkında fikir belirtmelerini sağlayacak şekilde kullanmalarını da teşvik edebilirsiniz.

Instagram Hikaye Reklamlarını Kullanın!

Instagram Hikaye reklamları, platformu kullanan marka ve işletmeler için 2018 yılında getirilen bir özelliktir. Bu özellik, kullanıcı reklamlarının arasına küçük bir reklam yerleştirmenizi sağlar. Bu reklam, bir fotoğraf veya 15 saniyelik bir video olabilir.

Bu reklamların hedefini; video görüntülemeleri, etki alanı, dönüştürme, trafik, uygulama indirme ve marka farkındalığı üzerinden belirleyebilirsiniz. Ayrıca, etkinlik hakkında farkındalığı yaymanın ve olası katılımcılara ulaşmanın iyi bir yoludur.

Online Etkinlik İle İlgili Göz Alıcı Bir Görsel Oluşturun!

Etkinliğinizi tanıtmak için doğru görseli seçmek oldukça önemlidir. İnsanların yüzde 65’i görerek öğrendiğinden, göz alıcı bir görsel koymak onların dikkatini çekmenizi sağlayacaktır. Fakat ilk olarak atmanız gereken adım, etkinliğinizi en iyi şekilde örneklendirecek görseli seçmektir.

Örneğin; bir önceki yıl düzenlenen etkinlikten katılımcı ve konuşmacı fotoğrafları kullanabilirsiniz. Daha sonra bilgi metnini görsele yerleştirebilir, hashtag ekleyebilir, birini etiketleyebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

Etkinliğiniz için benzer görsel içeriklere ulaşmak için aşağıdakileri de eklemelisiniz:

  • Logo
  • Hashtag
  • Markayı temsil eden iyi bir görsel

Etkinliği tanıtmak için birkaç Instagram Hikayesi ekledikten sonra aynı ton, stil, format ve rengi kullanmaya devam etmelisiniz!

Kitleniz İçin Anket Oluşturun!

Instagram’ın başka bir avantajı hızlı anketlerle kitlenin nabzını tutmanızı sağlamasıdır. Diyelim ki planlama sürecinde bir sorunla karşılaştınız. Mesela herhangi bir konuda sorun ortaya çıkabilir. Kitlenize etkinlik hakkındaki görüşlerini her zaman sorabilirsiniz.

Anket özelliğini kitleyi ısındırmak ve onları bekleyenlere hazırlamak için kullanabilirsiniz. Anket oluşturmak insanlarla etkileşime geçmenin ve kitlenin gelecek etkinliklere ilgisini artırmanın iyi bir yoludur.

Sonuç olarak;

Instagram’ın sunduğu platformda online etkinlik tanıtımı yapmak zaman ve özveri gerektirmektedir. Instagram Hikayeler’in kısa ömürlü konseptinin popülaritesi gün geçtikçe artmaktadır. Hikayeler, gittikçe daha fazla kitle tarafından izleniyor. Bu yüzden Hikayeler, online etkinlik için kitlenizle etkileşime geçmek ve etkinliğinizi tanıtmak için mükemmel bir fırsattır.

Bunun dışında Instagram Hikayeler, sanal etkinlik katılımcılarıyla etkileşime geçmenizi, beklentilerini öğrenmenizi, hatta onlara online bilet satmanızı sağlar. Online etkilik, hibrit etkinlik, sanal toplantı ve sanal fuar sektörünü daha iyi anlamak için blogumuzdaki içerikleri takip etmeye devam edin! Bize LinkedIn ve YouTube hesaplarımızdan da ulaşabilirsiniz. Hakkımızda daha fazla bilgi almak için sitemizi ziyaret edin ya da ürünlerimiz hakkında bilgi edinmek için bizden demo talep edin!

Etkinlik Sektörüyle ilgili en son güncellemeleri almak için abone olun.