Online Etkinlik Pazarlamasında Hashtag Kullanımı

26/11/2020
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Hashtagler, online etkinlik düzenleyenler için birçok konuda çok değerli bir araçtır.

Hashtagler, online etkinlik düzenleyenler için birçok konuda çok değerli bir araçtır. Etkinlik düzenlemeye yardımcı olur, bilgileri veya haberleri yaymayı sağlar ve daha birçok avantajı vardır. Doğru hashtag seçilerek, mevcut hashtaglere bakarak ve yeni bir hashtag tanıtarak online etkinliğin daha kaliteli olması için önemli bir yol kat edilmiş olur. Peki, online etkinliklerde hashtagler nasıl yardımcı olur? Hashtaglerin sanal etkinliklerdeki avantajları nelerdir? İşte cevapları…

Online Etkinlik ve Hashtagler

Bu blog yazısında online etkinlik düzenlerken hashtag konusunda dikkat edilmesi ve yapılması gerekenler üzerinde duracağız!

Sanal etkinlik platformu seçerek bu seviyede hashtag ve sosyal medya pazarlama başarısı elde edilebilir. Hashtagler etki alanını genişletir; sosyal medyada gönderi, fotoğraf veya kişi eklemekte önemli bir rol oynar. Facetune’s Selfie hashtag rehberini kullanarak en iyi seçeneği bulabilir veya kendiniz bir seçenek oluşturabilirsiniz. Hashtagler, selfie’nizin daha fazla kişiye ulaşması ve görsellere bağlam eklemenin yanında online etkinlik düzenlemek için de çok iyi bir araçtır.

Hashtaglerin önemli olmasının bazı nedenleri var;

  • Hashtag kullanmak katılımcıların ve etkinliğinizle ilgilenen kişilerin haberdar olmasını sağlar.
  • Trendlerin takip edilmesi ve etkinlikle alakalı içeriklerin bir yerde toplanması açısından da yardımcı olur.

Bununla birlikte ne yazık ki birçok firmanın hashtag kullanımında çok başarılı olduğu söylenemez!

Hashtag Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Fikir Almak İçin Mevcut Hashtagleri İnceleyin!

Kendi hashtag’inizi seçmeden önce diğer hashtaglere bakmak iyi bir fikir olacaktır. Daha önce diğer organizatörler tarafından kullanılmış etkinlik hashtaglerine incelemekten çekinmeyin! Mevcut hashtag ile paylaşılmış içerik türlerine göz atın ve başkalarının onu kullanmaya nasıl teşvik edildiğini görün.

Tabii ki başka bir organizasyon veya etkinliğin hashtaginin aynısını asla kullanmayın; ancak başka bir hashtag’i başlangıç noktası olarak kullanmak genel olarak uygundur. Bu hashtagleri genel etkinlik organizasyonu bilgileri ve ipuçları için kullanmaya dikkat edin.

#etkinlikplanlama, #sanaletkinlik, #onlineetkinlik #etkinlikler, #etkinlikpazarlama ve benzeri birçok hashtag’i aratmak bile sizin alanınızdaki birçok profesyonelden kaynaklara ve ipuçlarına bağlantılara ulaşmanızı sağlayabilir.

Hashtagler başkalarıyla işbirliği yapmak ve iletişim kurmak için vardır, bu sebeple sohbetlere girmekten kaçınmayın!

  • Online Etkinlik İçin En Doğru Hashtag’i Seçin!

Sosyal medyada ya da internette yapacağınız incelemelerden sonra etkinliğiniz için en doğru hashtagi seçmek bir sonraki adımınız olmalıdır. Etkinliğinize doğru hashtag’i seçmek için biraz çaba harcamak gerekir ve bunun için bazı yollar vardır.

Hashtag özgün olmalı: Eğer aynı hashtag’i başka bir grup kullanıyorsa veya aynı hashtag farklı bir anlamda kullanılıyorsa, o hashtag’i etkinliğiniz için kullanmak iyi bir fikir olmayabilir. Hashtag çok geniş bir anlam ifade ediyorsa veya daha önceden kullanılmışsa ilgisi olmayan birçok bilgi ve konuşma olacaktır.

Hashtag kısa olmalı: Eğer hashtag’iniz çok fazla karaktere sahipse, birileri yazarken ya hata yapacaktır ya da yazmak istemeyecektir. Ve hashtag’iniz kısa oldukça insanlara kendi fikirlerini ve tecrübelerini paylaşmak için daha fazla yer kalacaktır.

Hashtag akılda kalıcı olmalı: Hashtag, online etkinlik bittikten hemen sonra hemen unutulmamalı; akıllara kazınan ve eğlenceli olmalıdır.

  • Hashtag’inizi Olabildiğince Duyurun!

Hashtag’inizi seçtikten sonra onu duyurmanız gerekmektedir. İlgili gönderilerinizde, tanıtım ürünlerinde ve hatta etkinlik sırasında bahsi geçmelidir. Amacınız olabildiğince fazla kişinin hashtag’inizi bilmesi ve kullanmasıdır.

Elbette, bunu yaparken insanları sıkmamalıyız! Etkinliğinizle ilgilenen insanların, hashtag’inizin etkinlik hakkında daha fazla bilgi edinmek ve kendileriyle benzer düşüncelerde olan insanlarla iletişimde olmak için çok faydalı bir kaynak olduğunu bildiğinden emin olun. Ayrıca, etkinlik esnasında hashtag’in kullanıldığı Instagram gönderilerinin ve Tweetlerin gösterildiği bir etkinlik akış ekranı kullanarak insanları hashtag’i kullanmaya teşvik edebilir ve tabii ki gönderileri paylaşmadan önce uygun ve ilgili olup olmadıklarını incelemelisiniz!

Etkinlik Sektörüyle ilgili en son güncellemeleri almak için abone olun.