2021 Yılında 5 Büyük Etkinlik Endüstrisi Trendi

22/12/2020
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Etkinlik endüstrisi trendlerinin çoğu 2020 yılında dibe vurdu!

Etkinlik endüstrisi trendlerinin çoğu 2020 yılında dibe vurdu! 2020, değişimle ve pek de hoş olmayan sürprizlerle dolu bir yıl oldu. Covid-19 ve bunun sonucunda ortaya çıkan kısıtlamalar nedeniyle birçok yeni trend benimsendi. Bununla birlikte AR (Augmented Reality) ve VR (Virtual Reality) gibi beklenen trendleri ardışık olarak hızlandı. Pandemi öncesi döneme geri dönmek için çok istekli olsak da kesin olan bir şey var; hiçbir şey eskisi gibi olmayacak!

İşte 2021 yılında dikkate değer etkinlik endüstrisi trendlerinden bazıları;

1. Etkinlik Endüstrisi ve Sanal Ortam

2020 yılında tüm endüstrinin “zorla da olsa” sanal ortama sismik olarak kaymasına tanıklık ettik. Bu eğilim, 2021 yılının büyük bir bölümünde dijital etkinlik stratejisinin önemli bir bileşeni olmaya devam edecek.

Neden? Çünkü Covid-19 aşılarının (başlatıldıktan sonra) uygulamaya konulması uzun bir süreç olacak. Aşılardaki riskler, ihtiyaca ve mesleğe dayalı olarak bazı kişilere öncelik verilmesi gibi süreçler uzun sürecek. İkinci olarak; etkinlik katılımcıları etkinlik mekanına seyahat etme konusunda rahat olmayacak. Üçüncüsü; artık herkes sanal etkinlik ile elde edilebilecek değeri görecek ve kullanılabilirliğine aşina olacak. Özellikle de küresel ölçekte müşterilerin büyük bir yüzdesine sahip olan organizasyonlar etkinlikleri online olarak düzenleyecek.

 • Oturum prodüksiyonu yatırımı

Bununla birlikte etkinlik endüstrisi ekosisteminde 2020 yılından itibaren yaygınlaşan ve 2021 yılında devam edecek olan sanal etkinlikler arasındaki fark; teknik prodüksiyon konusunda destek olabilecek ajanslara ve AV uzmanlarına yatırım yapmak gerekecek. Bunun nedeni, tıpkı sizin gibi, katılımcıların da son birkaç ayda birçok sanal etkinlik deneyimleme şansı bulmasıdır. Önümüzdeki yıl beklenti çıtaları daha da yükselecek.

Ayrıca, özellikle içerik söz konusu olduğunda daha az hata olacağı anlamına geliyor. Televizyonda yayınlanan bir filmin yayın kalitesi kadar içerik kalitesi de birinci sınıf olmalıdır. Bu nedenle hazırlıklı olmak gerekir. Ayrıca; kamera, ses ve WiFi gibi gereksinimlerde herhangi bir aksaklık olmamalıdır.

 • Konuşmacı yönetimi

Etkinlik endüstrisinde konuşmacı yönetimi sadece teknoloji ile ilgili değil. Etkinliğin başarılı olması için konuşmacıları da dikkatli seçmek gerekecek. Sonuçta konuşmacılar içeriğin bütün aşamalarından sorumludur.

Bir seçenek, sanal etkinliklerde konuşma ve çevrimiçi etkinlik katılımcılarını ortamda tutma konusunda uzman konuşmacılarla anlaşmak gerekecek. Diğer bir seçenek de, daha az deneyimli konuşmacılarla anlaşmaktır; ancak eğitimlere yatırım yapmak ve aynı zamanda ilgili ekipmanla onları kolaylaştırmaktır.

Seçim ne olursa olsun, canlı bir oturumun sorunsuz olması için provalar yapmak ve provalar yapmak için de yeterli zaman ve bütçe ayrılması gerekir. Ancak, konuşmacıların üzerindeki yükü azaltmak için oturum konuşmaları önceden kaydedilebilir. Canlı soru-cevap bölümü için konuşmacıların sanal etkinliğe katılması düşünülebilir.

 • Sanal etkinlik platformu

Online etkinlik için ev sahipliği yapmak demek, her detayı düşünmek demektir. Bu sebeple tek noktadan sanal etkinlik çözümü sağlayan sanal etkinlik platformuna yatırım yapmak gerekir.

Platform gereksinimlerinin bir listesini oluşturun ve kutuların çoğunu (hepsi değilse) kontrol eden bir sanal etkinlik platformu için keşif yapın. Mevcut ağ seçeneklerine, gündemin nasıl görüntülendiğine, bir etkinlik beslemesine sahip olup olmadığına ve oturumlarınızı akışa alma konusunda sunduğu entegrasyon türlerine bakın.

Aynı zamanda akılda tutulması gereken en önemli parametrelerden biri de kullanım kolaylığıdır. Etkinliğe en yeni özellikleri eklemek, etkinliğin daha havalı görünmesini sağlayacaktır; ancak sonuçta katılımcıların iyi bir deneyim yaşamasını istiyorsunuz bunun için UI (User Interface) ve UX (User Exprience) faktörlerine önem verilmelidir.

 • Topluluk oluşturma

Etkinlik endüstrisinde sanal teknoloji kullanmanın faydaları, gerektiğinde depolanabilmesi ve erişilebilmesi ve verileri anında kaydetme gibi süreçlerin kolay hale gelmesidir. Bu, topluluk oluşturmaya odaklanmak isteyen bir organizasyonun veya birliğin parçasıysanız hayatın çok daha kolay hale geleceği anlamına geliyor.

Bir sanal etkinlik platformuna ek bir miktar yatırım yaparak bunu yıl boyunca kullanılabilir hale getirebilirsiniz. Bu katılımcılarınıza isteğe bağlı olarak içeriğe sürekli erişim, birbirleriyle ağ kurma ve sonsuz oyunlaştırma yoluyla meşgul olma fırsatı verecektir. Bu sadece öğrenme deneyimlerini iyileştirmekle kalmayacak, aynı zamanda daha derin bir sohbete katılmaları için bir ortam sağlayacaktır.

 2. Hibrit Etkinlik Kral Olacak

Etkinlik endüstrisi için Covid-19 aşısının ortaya çıktığı ve kısıtlamaların kaldırıldığı senaryoyu düşünün. O zaman çoğu sektör için etkinlikler hibrit bir yol izleyecek. Bu, farklı katılımcı grupları için planlama yapmak gerekeceği anlamına gelir; yani etkinliğe şahsen katılacaklar ve uzaktan erişecek olanlar…

 • Hibrit ve online ortamın eşitliği

Çoğu hibrit etkinlik, dijital karşılığı ile birlikte büyük bir yüz yüze bileşene sahip olacaktır. Bu, onları küresel olarak erişilebilir ve kapsayıcı hale getirecektir. Ancak bunun zorluğu; her iki katılımcı grubu için de aşağı yukarı eşit deneyim sağlamak ve hiçbirinin ihmal edilmediği hissini vermek olacaktır.

Fiziksel ortamdaki yüz yüze katılımcılar, salondaki birine rastlama şansı yakalıyorsa, sanal katılımcılar da sanal salona erişim hakkına sahip olmalıdır. Yüz yüze katılımcılar kapsamlı bir oturuma katılıyorsa, sanal katılımcılar da aynı oturumu kendi cihazlarında görüntüleyebilmelidir. Yüz yüze katılımcılar promosyon çantaları alıyorsa, çevrimiçi kitleniz de almalıdır (e-kuponlu dijital çanta şeklinde olsa bile).

 • Her iki dünyanın en iyisi

Etkinlik endüstrisinde hibrit ve online etkinlikler için aynı veya benzer deneyimler geliştirmek çok önemli olsa da iki yönlü iletişimi kolaylaştırarak iki taraf arasındaki sınırları aşmanın yollarını bulmak gerekecektir. Unutmayın; uygulamalar için oyun bitmedi!

Etkinliğe şahsen katılanlar etkinlik akışında online kullanıcılar tarafından başlatılan tartışmaları okuyabilmeli ve bunlara katılabilmelidir. Ayrıca, katılımcılar e-kartvizitlerini bırakabilmeli ve hatta birbirleriyle toplantı planlayabilmelidir. Sanal katılımcıların dizüstü bilgisayar ekranları önlerinde dururken, yüz yüze katılımcıları projektörlü toplantı odaları aracılığıyla onlarla iletişim kurabilmelidir. Alternatif olarak, daha özel 1+1 toplantıları kolaylaştırmak için küçük odalar veya kiosklar kurulabilir.

 • Sanal nakit

2021 yılında ilginç olacak olan şey; artık ücretsiz bir deneyim olmayacağından etkinliğin dijital bileşeni aracılığı ile gelirlerin nasıl yönlendirileceğidir. Bazı etkinlikler, her iki deneyimin de fiyatlarını aynı tutabilir. Bazıları sanal platformu, fiziksel katılımcılara bir eklenti olarak (etkinlik sona erdikten sonra bile erişilebilen) isteğe bağlı içerik sunmak için ek bir ücret karşılığında kullanabilir. Diğerleri de bunu VR teknolojisiyle tamamlayarak farklı bir deneyim sağlamak için kullanabilir.

 • Hub ve konuşmak

Büyük yıllık konferanslar gibi büyük etkinlikler “Hub and Spoke” modelini takip ederek sona erecek. Bu, etkinliğin gerçekleşeceği bir ana merkez olacağı ve daha küçük küreselleştirilmiş kümeler arasında yayınlanacağı anlamına geliyor. Bu etkinlik endüstrisinde daha kişiselleştirilmiş konuşmalara yer açacak ve aynı zamanda seyahat ihtiyacını ortadan kaldıracaktır. Ancak bu, kümelerin kendi içlerinde uzaklaşacağı anlamına gelmez. Daha önce tartışıldığı gibi farklı bölgelerde ve farklı platformlarda (yani çevrimiçi ve çevrimdışı) bulunan katılımcıları birbirine bağlamak için kullanılacaktır.

 3. Önce Sağlık ve Güvenlik

Etkinlik endüstrisi trendlerinin çoğu 2020 yılında dibe vurdu!

Etkinlik endüstrisinde katılımcıların bir etkinliğin fiziksel bileşenine katılıp katılmamayı seçecekleri ana kriter, alınan sağlık güvenliği önlemleri olacaktır. Katılımcının güvenini kazanmak için dahil edebileceğiniz bazı şeyler şunlardır;

 • Sosyal mesafe kuralına izin veren ve temassız teknolojiyi destekleyen geniş mekanların seçilmesi (örneğin, otomatik kapılar).
 • Koltukları önceden seçme seçeneği ile her kişinin belirlenmiş koltuklara oturması.
 • Girişte ve hatta otururken ateş kontrollerinin sağlanması.
 • Katılımcılardan aşı olduklarını belgeleyen bir dijital sağlık belgesi istenmesi.
 • Maskeler, yüz siperleri, eldivenler, dezenfektanlar, KKD kitleri ve sosyal mesafeli renk kodlu bileklikler içeren Covid-19’a özel etkinlik kitlerinin sağlanması.
 • Uyumluluğu sağlamak için Covid-19 tekliflerini atamak.
 • Açık havada faaliyetler barındırmak.
 • İç mekan oturumları için verimli bir havalandırma sistemine sahip olmak.
 • Maske takma kavramını pekiştirmek.
 • Etkinlik ve dezenfektan sprey odaları boyunca sanitizasyon istasyonları kurmak.
 • Aşamalı yemek saatlerine sahip tabaklı yemekler sunmak.
 • Mekanı düzenli aralıklarla sterilize etmek için temizlik molaları vermek.

4. Veri Gizliliği ve Güvenliği

Etkinlik endüstrisinde sanal etkinlikler, katılımcının eylemlerini ve davranışlarını takip etmeyi çok daha kolay hale getirdi. Hem sponsorları çekmek için bir fırsat doğurdu hem de katılımcının gizliliği hakkında sorular ortaya çıktı.

Ancak tüketiciler online etkinlik platformlarında verilerini paylaşmak konusunda temkinli davranıyor. Ayrıca, bu kadar büyük miktarda veri söz konusu olduğunda her zaman bilgisayar korsanlığı ve veri ihlalleri riski vardır. Veriler artık her zamankinden daha değerli hale geldi. Marka olarak şeffaf olmak ve sadece veri toplamanızı sağlamak için sorumluluk sizin elinizde!

Online etkinlik endüstrisi için veri güvenliği konusunda izlenecek en iyi uygulamalardan bazıları şunlar;

 • Gizlilik politikasını her zaman katılımcılarınıza açıklayın.
 • Verilerle ilgili düzenlemeleri öğrenin.
 • GDPR uyumlu bir sanal etkinlik platformu seçin.
 • Şeffaf olun; katılımcılarınıza verilerini nasıl kullanacağınızı bildirin.
 • Farklı teknolojileri değerlendirin ve neyin veri ihlaline neden olabileceğini görün.
 • Siber güvenlik sigortasına yatırım yapın.
 • Veri koruma görevlisi görevlendirin.

 5. Etkinlik Tasarımı Özünde Sürdürülebilirlik

Etkinlik endüstrisi ivme kazandıkça sürdürülebilirlik de oldukça önem kazanacak. Etrafımızdaki dünya üzerindeki etkimizin her zamankinden daha fazla farkındayız. Katılımcılar bilinçli olarak çevre hakkında düşünen ve çevre dostu girişimler içeren etkinlikleri tercih edecekler. Bu sadece basit önlemler almakla ilgili olmayacağı anlamına geliyor. Bunun yerine sürdürülebilirliği tüm etkinlik planlama ve tasarımlarınızın merkezinde tutmanız gerekir. 

Sonuç olarak;

2021 yılında özellikle Covid-19 aşısının dünya çapında piyasaya sürüleceği zaman, pek çok konu hala belirsiz olacak. Bu sebeple etkinlik endüstrisi ve etkinlik sektörü açısından herkes için zorlu bir yıl olacak.

2021’in büyük bir bölümünde belirsizlik hüküm sürecektir. Bu sebeple gerçekten öne çıkacak markalar esnek olmayı tercih edenler olacak. Geçmiş hatalardan öğrenerek gelişmeyi denemeye ve vurgulamaya hazır olmak gerekiyor. Paydaşları etkinlik tasarımlarının merkezinde tutarak etkinlikleri tercüme edebilecekler.

Etkinliklerin tipik olarak tüketilme şekli değişti. Öğrendiklerinizi unutmanın zamanı geldi. Bunun yerine entegre bir deneyim sağlamak için katılımcı yolculuğunu baştan planlayın. 2021’i etkinliğinizi sıfırlamak, yeniden düşünmek ve yeniden tasarlamak için bir fırsat olarak kullanın, böylece esnek ve sürdürülebilir kalsın. Ve etkinlikleriniz için doğru fütüristik teknolojiyi arıyorsanız, size yardımcı olmak için buradayız! Online etkinlik endüstrisi için sunduğumuz heyecan verici özellikleri görmek için demo talep edin!

Etkinlik Sektörüyle ilgili en son güncellemeleri almak için abone olun.